מה זה CBT ואיזה שיטות טיפול קיימות

מה זה CBT ואיזה שיטות טיפול קיימות

מה זה CBT
מה זה CBT

בשנים האחרונות שיטות חדשות הולכות ותופסות מקום בעולם הטיפולי. האימון האישי והNLP נכנסו לחיינו בסערה וניתן לשמוע על מאמנים רבים שהצטרפו לשוק. אבל דווקא אחד מסוגי הטיפול הבולטים ביותר הוא CBT. בטוח שנתקלם בשם הזה לא פעם ולא פעמיים. יש לציין שרוב הגישות הטיפוליות החדשות התחילו בדיוק משיטת טיפול זאת והרבה מהכלים בהן הן משתמשות מבוססים על טיפול הCBT. אבל מה זה CBT בכלל?

במאמר הבא ננסה להסביר לכם על שיטת הטיפול, התהליך שלה ומה היא כוללת.

על השיטה.

הרבה שואלים אותנו מה זה CBT. פירוש המילה הוא Cognitive Behavioral Treatment. כלומר, טיפול התנהגותי קוגניטיבי. CBT משלב בתוכו הן תהליכים קוגניטיביים והן התנהגותיים. למעשה, גישה זאת דוגלת בהנחה כי כל תוצאה התנהגותית שלנו נובעת בעצם מהחשיבה שלנו לגבי עצמנו. על מנת שנוכל לשנות את ההתנהגות יש לבצע עבודה מדויקת קודם כל על תהליכי החשיבה.

בנוסף, הייחודיות של השיטה היא שהעבודה נעשית אך ורק על מה שקשור בהווה, בכאן ועכשיו של המטופל, CBT אינה עוסקת באירועים או אנקדוטות שקרו בעבר ומשפיעים על ההווה כיוון שהשיטה לא מייחסת חשיבות ללמה קרו הדברים אלא לאיך אוכל לשנות אותם מכאן ואילך.

זהו טיפול קצר מועד שנמשך בין 12-22 מפגשים ויש לציין שהוא מאוד פרטי ומועיל.

מדוע דווקא CBT?

כמו שהזכרנו בתחילת המאמר בשנים האחרונות מקצועות הטיפול הפכו להיות נדרשים ורלוונטיים עוד הרבה יותר מבעבר. אם פעם המושג טיפול נשמע קצת מביך והרגשנו צורך להסתיר זאת היום מרגיש כי כל בן אדם שני בוחר לטפל בעצמו. עקב הביקוש הרב נראה כי אנשים רבים גם בוחרים ללכת וללמוד מקצועות טיפוליים ואכן ניתן למצוא מאמנים בגישות שונות ומאסטרים ב NLP כמו פטריות לאחר הגשם.

ובכל זאת, למה דווקא CBT ולא שיטה אחרת? תחילה בגלל ההסמכה של המטפל. לא כל אדם יכול לבחור פשוט לעשות תעודה בCBT, צריך להיות לו ניסיון מוכח קודם וכן תואר רלוונטי. לעומת שיטות אחרות בנות ימינו שמאפשרות לכל מי שנפשו חפצה פשוט לבוא וללמוד.

דבר נוסף הוא משך הלימודים, לימודי CBT אורכים שנתיים עם אפשרות המשך לשנה ג' מה שמאפשר למידה עמוקה יותר ורכישת כלים רבים יותר.

שיטות טיפול קיימות

גם גישת הCBT אוגדת בתוכה מספר שיטות שונות. כל שיטה מתאימה לקהל שונה, מכשירה מטפלים מסוגים שונים ולעיתים אף משתמשת בכלים שונים. למשל CBT בייעוץ מכשיר יועצים חינוכיים ומאפשר להם לקבל כלים חדשים בהם יוכלו להשתמש במפגשים האישיים עם תלמידים בביה"ס. דוגמא נוספת היא CBT בעבודה סוציאלית המכשיר עובדים סוציאליים שידוע שעובדים עם אוכלוסיות שונות ומגוונות. השיטה מאפשרת לעובד הסוציאלי לגשת אל קהל היעד שלו מנקודת מבט אחרת ולצלוח תהליכים בקלות ובמהירות.

את הCBT נוכל לפגוש גם בקליניקות פרטיות, בטיפולים באומנות ובעוד מקומות רבים.

כפתור נגישות פתוח