מידע על התמכרויות שונות

מידע על התמכרויות שונות

את עניין ההתמכרות, רובנו מכירים מעולם הסמים, הסיגריות וההימורים, אך במובן כזה או אחר, כולנו מכורים למשהו. התמכרות הוא מצב בו קיים בנו צורך עז לבצע פעולה מסוימת, עד כדי הפרעה לתפקוד היומיומי. התמכרות למין או התמכרות לאוננות אינן שונות. במסגרת סוגים אלה של התמכרות, אנו לא מפסיקים לחשוב על מין, לאונן ולמלא את זמננו בניסיונות להשיג מין. התמכרות זו עלולה להוביל אותנו להוצאות כספיות רבות, לפגיעה ביכולת שלנו לקיים סדר יום תקין ולפגיעה בחוסן הנפשי שלנו ובבריאותנו הנפשית. במקרים קיצוניים, התמכרות זו עלולה אף להוביל למעשי אלימות אם כי מקרי קיצון אלה מתרחשים אך ורק בחיבור של מספר גורמים נוספים, ששכיחותם נמוכה הרבה יותר משכיחות ההתמכרות.

התמכרות

כיצד תדעו שאתם מכורים למין?

המין תופס בחיינו נפח שונה בכל גיל ובכל שלב חיים. בגיל ההתבגרות נושא המין מעסיק אותנו מאוד, וגם בשנות העשרים ואף בשנות השלושים לחיינו, תופס המין נפח משמעותי בחיינו. העיסוק במין בגילאים אלה הוא לאו דווקא התמכרות למין. יחד עם זאת, אם אתם מוצאים את עצמכם מאוננים מספר פעמים ביום, בכל יום, אם אתם מונעים מעצמכם פעילויות חברתיות ויציאה מהבית בכדי שתוכלו לאונן בזמנכם החופשי, ייתכן מאוד שאתם סובלים מהתמכרות לאוננות. המבחן הוא כאמור, במידה בה פוגעת ההתנהלות שלכם בחיי היום יום שלכם. לרוב, תוכלו לקבל על כך פידבק מהסובבים אתכם, גם אם הם אינם יודעים מה הסיבה שאתם לא מתפקדים כראוי. זאת אומרת, שבני המשפחה עלולים להעיר לכם שאתם לא חברותיים מספיק, שאתם נוטים להתבודד ולא לצאת עימם לבילוי, גם אם אינם יודעים את הסיבה לכך, אבל אתם דווקא כן.

כיצד מטפלים במקרים של התמכרות לאוננות?

כל מצב של התמכרות הוא מצב שבו אנחנו לא יכולים להפסיק לחשוב על מושא ההתמכרות. אדם שמכור למשחק מחשב, לא מפסיק לחשוב על המשחק, גם כשהוא הולך לישון. אדם המכור לסמים או הימורים אינו מפסיק לחשוב על האופן בו יוכל להשיג את הסם או להשתתף בעוד משחק הימורים, וגם אדם הסובל ממצב של התמכרות למין או התמכרות לאוננות, אינו מפסיק לחשוב על ההזדמנות הבאה בה יוכל לאונן או לקיים יחסי מין. הטיפול במצבים אלה כרוך בשינוי דרכי החשיבה ובמילוי החלל שנוצר, בנושאים אחרים ובעיסוקים אחרים. בשלב ראשון, הפסקת החשיבה הכרונית על מושא ההתמכרות עלול להיות כרוך בתופעות פיזיות ובקושי נפשי, אך עם הזמן אלו פוחתים ונותר רק לערוך שינוי התנהגותי, שבסופו של דבר יעלים את ההתמכרות מחיינו. לאחר מכן, חשוב רק לשמר את התוצאות.

רוצים לקרוא עוד על התמכרות למין – לחצו כאן

רוצים לקרוא עוד על התמכרות לאוננות – לחצו כאן

כפתור נגישות פתוח